Rekabet Kurumu, Google Hakkında Soruşturma Başlattı

Google, bu kez de Rekabet Kurumu’na takıldı. Rekabet Kurumu, Google’ın 5 farklı şirketine soruşturma açtı.

1994’te kurulan Rekabet Kurumu, Google hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın sebebi olarak Google’ın tarayıcı sektöründeki liderliğini kullanarak rakipleri dışlaması gösterildi.

Rekabet Kurumu, yaptığı araştırmayla birlikte elde ettiği bilgileri ve belgeleri inceleyerek Google’a soruşturma açılması yönünde karar aldı. Konuyla ilgili resmi bir açıklama yayınlayan kurum, Google bünyesindeki 5 şirketin faaliyetlerini inceleyecek.

Rekabet Kurumu tarafından yayınlanan açıklama şöyle:

“Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında soruşturma açıldı. Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama hizmetini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurumu tarafından karara bağlandı. Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21 Şubat 2019 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurumu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı kanunun 6’ncı maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti

Google International LLC

Google LLC

Google Ireland Limited

Alphabet Inc.

hakkında soruşturma açılmasına, 19-08/94-M sayı ile karar verdi.”

Soruşturmayla ilgili Google’dan resmi açıklama gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest